آموزشی ها

تمیز کردن پرلاتور شیرآلات

پرلاتور قطعه‌ای ساده می‌باشد که به سر علم شیرآلات حمام و آشپزخانه پیچ می‌گردد. بخش بیرون آن استوانه‌ای فلزی و همچنین توخالی است که یک سر آن رزوه و متناسب با سر شیرآلات می‌باشد. برای اطلاع از نحوه تمیز کردن پرلاتور شیرآلات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.  

بطور معمول پرلاتور در داخل لوله بوش قرار گرفته و نمی‌توان آن را دید. کار پرلاتور تنظیم نوع شارش آب و همینطور افزودن هوا به آب می‌باشد تا به این صورت جریانی ثابت و یکنواخت ایجاد شود.

رسوب کردن یکی از مشکلات متداولی است که برای انواع شیرآلات و حتی شیرآلات هوشمند نیز بوجود می‌آید. مواد معدنی به مرور زمان در پرلاتور رسوب کرده و کارایی آن را کاهش می‌دهد. بنابراین برای آنکه بتوان کارایی این قطعه را مجددا افزایش داد باید  آن را در بازه‌های زمانی مختلف تمیز نمود.

تمیز کردن پرلاتور شیرآلات

آشنایی با پرلاتور شیرآلات

همانطور که اشاره شد، پرلاتور قطعه‌ای صفحه مانند کوچک است و در دهانه شیرآلات قرار می‌گیرد. جریان آب توسط پرلاتور با هوا مخلوط شده و سبب ایجاد جریانی آرام و لطیف می‌شود.

به پرلاتور شیرآلات، سرشیر کاهنده مصرف آب نیز می‌گویند، زیرا به دلیل ترکیب شدن آب و هوا میزان مصرف آب کم شده و جریان خروجی دارای شدتی لطیف می‌گردد.

پرلاتورها که دارای انواع مختلفی هستند، هر کدام از آنها کارکرد مخصوص به خود را دارند. بعضی از انواع پرلاتورها رسوب گیر بوده و املاح و رسوب آب را به خود جذب می‌نمایند.

نحوه تمیز کردن پرلاتور شیرآلات

تمیز کردن پرلاتور شیرآلات کار ساده‌ای است که با دانستن چند نکته می‌توانید در منزل این کار را انجام دهید. بنابراین برای انجام این کار به دو نکته توجه کنید:

  • مراقب باشید که هنگام باز کردن پرلاتور فشار شکن به آن آسیب وارد نکنید.  
  • قبل از آنکه قطعات پرلاتور فشارشکن را باز نمایید، از آن عکس گرفته تا ترتیب چینش را بعد از تمیز کردن به صورت درست رعایت کنید.

روش انجام تمیز کردن پرلاتور شیرآلات

برای باز کردن پرلاتور باید سرشیر را با دست گرفته و در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. در صورت سفت بودن می‌توانید از آچار استفاده کنید. همچنین باید دقت کنید که آچار را فشار ندهید زیرا چنانچه سرشیر پلاستیکی باشد به راحتی خواهد شکست.

بهتر است دهانه‌ی آچار را با چسب پوشانده تا روکش سرشیر خط نیفتد. در مرحله بعدی لازم است تا داخل علم را از رسوبات پاک کنید.

برای درآوردن قطعات پرلاتور از خلال دندان و یا سوزن ته گرد استفاده کنید. حواستان باشد که به نحوه قرارگیری آنها از قبل دقت نمایید تا در هنگام بستن یادتان بماند.

برای شستشو رسوبات قسمت‌های بزرگ را آب بگیرید. چنانچه دیدید که سوراخ‌ها یا بخش‌های دیگر گرفته شده با سوزن و یا سنجاق آنها را تمیز کنید.

برای آنکه رسوبات و مواد معدنی از بین بروند، صفحه و قطعات دیگر پرلاتور را در سرکه بخوابانید. اگر اجازه دهید این قطعات یک شب تمام در سرکه بمانند بهتر است. در غیر این صورت بگذارید تا رسوبات به اندازه‌ای نرم شوند تا بتوان آنها را توسط مسواک و یا خلال دندان تمیز کرد.

آبکشی و متصل کردن پرلاتور

شیر آب را باز کرده تا رسوبات نرم شده با آب شسته شوند. سپس قطعات پرلاتور را به صورت صحیح سرجایش قرار دهید.

مجددا پرلاتور را روی لوله آب پیچ کنید و این بار در جهت خلاف عقربه‌های ساعت آن را با دست سفت نمایید. سپس آب را باز کرده تا از چکیدن آب در اطراف آن مطلع شوید. چنانچه آب از فشارشکن به بیرون فوران می‌زند، آن را کمی با آچار سفت‌تر گردانید.

بسته شدن خروجی آب

چنانچه جریان آب خروجی از دهانه شیرآلات منزل و یا محل کارتان تغییر کرده، شاید به علت گرفتگی شیرآلات باشد. با تمیز کردن پرلاتور شیرآلات می‌توانید از جریان آبی با کیفیت برخوردار شوید.

قسمت‌های مشبک پرلاتور با گذشت زمان در اثر عبور آب، رسوب می‌گیرند و برای رفع این موضوع نیاز است تا آن‌ها را تمیز نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله به نحوه تمیز کردن پرلاتور شیرآلات پرداختیم. اگر شیر آب منزل شما نیز کارایی خود را از دست داده، ابتدا آن را بررسی کرده و اقدام به تمیز کردن پرلاتور با توجه به نکات گفته شده در این مقاله نمایید.

Back to list

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *