شیرآلات ظرف شویی از جمله تجهیزات مهم در آشپزخانه هستند که در کنار جلوه ای که به ظاهر و  نمای آشپزخانه می دهند،  بسیار پرکاربرد و پراستفاده می باشند . عملاً اساس کار یک آشپزخانه با شیرآلات آن ها است.  امروزه شاهد مدل ها و رنگ و طرح های مختلفی از شیرآلات آشپزخانه در بازار هستیم .

سایت جزیره دارای مجموعه ای باکیفیت از انواع مدل ها  و طرح های مختلف شیرآلات آشپزخانه با رنج قیمت گسترده است تا هر فرد متناسب با هر سلیقه و بودجه ای که دارد،  بتواند بهترین شیرآلات را برای آشپزخانه خود خریداری کند .

انواع شیرآلات ظرف شویی

 در زمان های گذشته نوع ساده ای از شیرآلات ظرف شویی در منازل دیده می شد،  اما با گذشت زمان و طراحی ها مختلف و پیشرفت علم، شاهد مدل ها و رنگ ها و طرح های مختلفی از شیرآلات برای آشپزخانه هستیم.  در ادامه چند مورد از جدیدترین و پرکاربردترین مدل ها را معرفی می کنیم.

  • شیرآلات ظرف شویی دیواری:

 این شیرآلات به سبک قدیمی هستند و محل قرارگیری شیر بر روی دیوار تنظیم شده است. این شیر به طور مستقیم بر بالای سینک ظرف شویی نصب می شود و معمولاً از مدل های فلکه یا چرخشی هستند .مزیت عمده این طرح توانایی تمیز کردن راحت کابینت و سینک است.

  • شیرآلات ظرف شویی ایستاده:

شیرآلات ایستاده از جدیدترین شیرآلات آشپزخانه هستند که مستقیماً بر روی سینک نصب می شوند. در این شیرآلات آب با یک فاصله کمتری وارد سینک می شود و به دنبال آن صدای کمتری نیز تولید می گردد . علاوه براین پاشش آب به اطراف نسبت به مدل قدیمی کمتر است و عملاً این شیرآلات جمع وجورتر می باشند.  نما و جلوه ای که شیرآلات ایستاده به ظرف شویی می دهند بسیار شیک و زیبا است.

 علاوه بر دو دسته ذکر شده شیرآلات آشپزخانه را براساس ارتفاع علم نیز تقسیم بندی می کنند.

  • شیرآلات ظرف شویی علم کوتاه

این شیرآلات دارای ارتفاع کمتری بوده و صدای ایجاد شده از ریزش آب یا پاشش آب به اطراف کمتر می باشد. تنها مشکل این شیرآلات فضای کار کمتر برای شست وشوی ظرف ها و ... است.

  • شیرآلات ظرف شویی علم بلند

این محصولات نسل جدیدتر شیرآلات ظرفشویی  بوده که ظاهر بسیار زیبایی دارند و ارتفاع آن ها با سینک زیاد بوده و فضا برای کار و شست وشو بیشتر می شود.  اما به دلیل این ارتفاع صدای آب و همچنین پاشش آن به اطراف بیشتر است.

 دسته بعدی شیرآلات ظرف شویی با علم فنری هستند.  این نوع شیرآلات جزو آخرین مدل های واردشده در بازار هستند . علم ا به دلیل داشتن فنر قابلیت تنظیم داشته و شما می توانید با توجه به کار مورد نیاز خود، آن را به حالت کوتاه یا بلند درآورید.  علاوه براین علم قابلیت جدا شدن داشته و می توان آن را جدا کرد و بخش های دورتر را نیز به طور مستقیم با آب شستشو داد/

جنس شیرآلات ظرف شویی

 پر کار ترین شیرآلات  در هر مجموعه ای شیرآلات استفاده شده در آشپزخانه و ظرف شویی می باشند، عملا از این محصول در طول روز بار ها و بار ها استفاده می شود و حجم بالایی آب از آن ها خارج می گردد،  به همین دلیل جنس شیرآلات باید بسیار قوی و باکیفیت بوده تا در طول زمان دچار خرابی و پوسیدگی نشوند.

 بهترین جنس برای این شیرآلات از برنج ضخیم است که دارای دوام و کیفیت بالاتر می باشند.  وزن شیرآلات استفاده شده برای ظرف شویی باید سنگین باشه تا دچار پوسیدگی و شکستگی نشود. علاوه براین در خرید شیرآلات بهتر است از برندهای نام آشنا و کیفیت خوب استفاده کنید تا خیالتان راحت باشد.

 در خرید شیرآلات ظرف شویی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 در بخش قبل گفتیم که شیرآلات ظرف شویی باید دارای کیفیت و جنس خوبی باشند و از وزن بالایی نیز برخوردار باشند . از دیگر مواردی که در هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشت تناسب دکوراسیون داخلی با مدل و رنگ شیر است. همچنین انتخاب نوع آن از دسته اهرم کوتاه یا بلند، تک اهرمی یا دو اهرمی و ....  نیز حائز اهمیت است.  نحوه خروج آب و فشار آب خروجی نیز در انتخاب بهترین شیر برای ظرفشویی تاثیر بالایی دارد.