راهنمای خرید, نقد و بررسی

شیرآلات توکار جزیره، ایده آل برای خانه مینیمال

مینیمالیسم جنبش هنری است که بعد از جنگ جهانی دوم در غرب شکل گرفت و رواج یافت. Minimal به معنای کمترین مقدار ممکن از چیزی است. نفوذ مینیمالیسم در حوزه‌های مختلف از جمله: هنر، ادبیات، فیلم سازی، صنعت مد، معماری، طراحی داخلی، موسیقی و… باعث شد تا این سبک به نوعی روش زندگی بدل شود.

تمرکز مینیمالیسم حذف اضافات و توجه به اصل موضوع است. از این رو مینیمالیسم به ساده گرایی هم ترجمه می‌شود. این اضافات با توجه به حوزه‌ای که مینیمالیسم در آن نفوذ کرده متفاوت است:

مینیمالیسم در طراحی داخلی به معنای حذف تزئینات و تجملات اضافی و بهره برداری بیشتر از فضا در جهت ایجاد باز دهی مطلوب از محیط است. در این راستا استفاده از شیرآلات توکار جزیره گزینه مناسبی جهت اعمال دکوراسیون مینیمال است.

شیرآلات توکار چیست؟ و چگونه برای فضاهای مینیمال مناسب است؟

شیرآلات توکار شیرآلاتی هستند که اتصالات اضافی آن‌ها در دیوار تعبیه شده و قابل مشاهده نیستند. آنچه قابل مشاهده است تنها دسته‌های کنترل آب و خروجی آب است. نصب این شیرآلات تخصصی است و توسط یک نصاب معمولی انجام نمی‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شیرآلات توکار به مزایا و معایب شیرآلات توکار رجوع کنید.

شیرآلات توکار به علت ویژگی ظاهری که دارند فضا را خلوت‌تر نشان می‌دهند. این ویژگی برای کسانی مناسب است که خواهان دکوراسیون مینیمال در فضای خانه هستند.

همانطور که مشاهده می‌کنید در عکس بالا تنها از تصویر شیرآلات توکار حمام و سرویس بهداشتی استفاده کرده‌ایم، علت اینکه از شیرآلات آشپزخانه استفاده نکردیم این است که شیرآلات آشپزخانه بهتر است توکار نباشند. به دلیل اینکه اگر دکوراسیون ما طوری باشد که سینک ظرفشویی رو به پذیرایی باشد از شیر توکار نمی‌توان استفاده کرد ضمناً شیرآلات آشپزخانه اتصالات اضافه‌ای ندارند که بتوان آن‌ها را در دیوار پنهان کرد. تنها جریان خروجی و دسته کنترل آب است. البته شیر ظرفشویی توکار هم وجود دارد. به این صورت که دسته کنترل کننده آب جدا از لوله‌ی خروجی آب است و هر دو در دیوار نصب می‌شوند.  این کار اگرچه در عمل فایده‌ای ندارد اما کمک می‌کند تا آشپزخانه سبکی متفاوت داشته باشد.

آیا شیرآلات توکار جزیره به تنهایی برای ایجاد دکوراسیون مینیمال کافی است؟

در دکوراسیون مینیمال معمولاً تنها از رنگ سفید استفاده می‌شود یا چنانچه از رنگ‌های دیگر استفاده شد، رنگ سفید تم غالب است علت استفاده از این رنگ القای حس سادگی است و سادگی نماد مینیمالیسم است علاوه بر این موضوع رنگ سفید کمک می‌کند تا فضا بزرگتر به نظر برسد. تأثیر این کار در فضاهای کوچک اهمیت بیشتری دارد. فضای بزرگ باعث انبساط خاطر می‌شود حال آنکه فضای کوچک اصطلاحاً خلق را تنگ می‌کند. استفاده از رنگ سفید در فضاهای کوچک از اثرات جانبی محیط بر روان انسان می‌کاهد.

همانطور که گفتیم چنانچه از رنگ‌های دیگر استفاده کردیم رنگ سفید تم غالب است. می‌توانیم از هر رنگی همراه سفید استفاده کنیم فرقی ندارد رنگ‌های سرد باشد یا رنگ‌های گرم یا خنثی فقط چیزی که مهم است این است که رنگ‌های دیگر بیشتر از سفید استفاده نشوند و تابع هارمونی ساده‌ای باشند. رنگ شیرآلات هم بهتر است بین سفید یا کروم باشد. این بستگی به سلیقه دارد فقط اگر رنگ بکار رفته در آشپزخانه سیاه و سفید است، توصیه می‌شود از شیرآلات رنگ سفید یا مشکی استفاده کنید. رنگ کروم در صورتی مناسب آشپزخانه مینیمال است که تم آشپزخانه تماماً سفید یا سفید همراه با رنگ‌های دیگر باشد.

آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است با استفاده از دکوراسیون مینیمال می‌توان در این آشپزخانه‌ها حس آرامش را خلق کرد. بنابراین تا حد امکان باید از شلوغ کردن آشپزخانه پرهیز کرد. منظور از شلوغ کردن تنها استفاده نکردن از تزئینات نیست، اتفاقاً شما می‌توانید با قراردادن چند گلدان کوچکِ حاوی گیاه به آشپزخانه خود روح دهید. منظور این است که لوازمی که استفاده می‌کنید را پس از مصرف در کابینت قرار دهید و آنها را روی کانتر یا اُپن رها نکنید. کابینت‌های مدرن طوری طراحی شده‌اند تا مصرف کننده دسترسی سهل الوصول‌تری به محتویات داخل آن‌ها داشته باشند پس بهتر است که قابلمه‌ها را درون آن‌ها قرار دهید و از تعبیه استند در آشپزخانه جهت قراردادن قابلمه خود داری کنید.

در حمام و سرویس بهداشتی هم از آنجایی که بنای مینیمالیسم به حداقل رساندن تزئینات اضافی است، استفاده از شیرآلات توکار جزیره ممکن است در این راه کمک کننده باشد، اما کافی نیست. اگر دکوراسیون خانه شما مینیمال است نباید فضای حمام و سرویس را با لوازم اضافی اشغال کنید.

در سرویس بهداشتی روشویی و آینه شما باید طراحی ساده‌ای داشته باشد. از نصب کابین‌های روشویی‌ پر نقش و نگار که طراحی پیچیده مانند منبت کاری، دارند و آینه‌هایی که فریم‌های اشرافی دارند خودداری کنید. بهتر است لوازم بهداشتی که نیاز نیست، مانند خمیر ریش و فوم اصلاح و صابون‌های آرایشی را داخل کابین روشویی قرار دهید و از شلوغ کردن محیط حتی‌ الامکان پرهیز کنید.

چنانچه فضای سرویس شما کوچک است بهتر است از روشویی‌های سنگی مدرن که فاقد کابینت هستند استفاده کنید و به جای آن از کابینت دیواری توکاری که دارای درب آینه‌ای است استفاده کنید و لوازم بهداشتی خود را درون آن قرار دهید.

در بخش حمام، چنانچه حمام شما کوچک است و رختکن ندارد می‌توانید با تعبیه یک کابین دوش فضای حمام را به دو قسمت تقسیم کنید و از یک قسمت به عنوان رختکن استفاده کنید. فضای بخشی که رختکن است را می‌توانید با استفاده از آینه‌های باکس دار و جا حوله‌ای بهینه سازی کنید. همچنین لباس‌های کثیف را می‌توانید در یک سبد رخت چرک دَر دار قرار دهید تا فضای حمام را از شلختگی و زشت بودن نجات دهید. همچنین در بخشی که کابین دوش قرار دارد از یک آویز یا قفسه کوچک که مجهز به جا صابونی هستند فقط جهت قرار دادن شامپو، لیف و صابون استفاده کنید. از قرار دادن لوازم دیگری که کمتر از  این سه قلم استفاده می‌شوند خودداری کنید و قفسه‌ی داخل کابین دوش را با لوازم مختلف شلوغ نکنید. لوازم دیگر از قبیل تیغ یا ژیلت، افترشیو (Aftershave)، موم و سایر لوازم مورد نیاز را داخل باکس آینه‌داری که در رختکن تعبیه کرده‌اید قرار دهید.

سخن پایانی

شیرآلات توکار از سری شیرآلاتی هستند که دارای طراحی خلاقانه می‌باشند و با رواج مینیمالیسم در دکوراسیون‌های مدرن بسط پیدا کردند. می‌توان گفت این شیرآلات ساده اما هوشمندانه ساخته شده‌اند. شیرآلات توکار مهجورتر از شیرآلات روکار هستند و در بازار برای مصرف کننده ناشناخته‌تر. اگرچه قبلاً در این سایت به معرفی این شیرآلات پرداخته شده بود ولی در این نوشته تلاش کردیم تا بار دیگر شیرآلات توکار جزیره را در بستر نوع دکوراسیون مناسب آن معرفی کنیم تا مخاطب تصویر ذهنی شفاف‌تری از این شیرآلات داشته باشد و چنانچه مایل به پیاده سازی یک دکوراسیون ساده و در عین حال زیبا است از نقش شیرآلات توکار در این راستا غافل نشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *