دانستنی ها, راهنمای خرید

رنگ شیرآلات در دکوراسیون داخلی

قصد خرید شیرآلات دارید؟ می‌خواهید شیرآلات منزل خود را عوض کنید اما در تصمیم‌ گیری مردد هستید؟ به فروشگاه‌های اینترنتی رجوع می‌کنید تنوع محصولات بسیار بالاست، بعد از دقایقی اسکرول کردن به نتیجه‌ای نمی‌رسید، ترجیح می‌دهید به بازار بروید و نگاهی به محصولات بیندازید احتمالا یکی دو محصول هم چشم شما را بگیرد اما هنوز نمی‌دانید کدام رنگ بندی به آشپزخانه‌ی شما بیاید. شاید شما یک زوج جوان باشید که قصد تغییر دکوراسیون داخلی منزل خود را دارند یا شاید هم یک ساختمان‌ساز یا یک دیزاینر باشید فرقی نمی‌کند. چنانچه قصد خرید شیرآلات بهداشتی ساختمانی را دارید اما نمی‌دانید چه المان‌هایی را برای انتخاب شیر ساختمانی در نظر بگیرید، با ما همراه باشید.

اولین مورد که راهنمای ما در انتخاب محصول است، رِنج قیمت مورد نظرمان است. شما می‌خواهید شیری بخرید که تا سقف فلان مبلغ باشد. اما بیاییم این فرض را در نظر بگیریم که تعدادی شیرآلات در دامنه‌ی قیمتی ما باشد. فروشنده هم احتمالا به شما در مورد جنس، کیفیتِ رنگ، کیفیتِ محصول و غیره توضیح می‌دهد. اما آیا فروشنده در مورد نوع دکوراسیون داخلی و هارمونی (هماهنگی) یا کنتراست (تفاوت) رنگ‌ها در منزل ما اطلاعاتی دارد؟ حتی اگر هم اطلاعاتی داشته باشد باز هم نمی‌تواند شما را درست راهنمایی کند، چون راهنمایی او بر اساس سلیقه‌ی اوست نه طبق اصول و قاعده. بله اصول و قاعده. این اصول و قاعده چیست؟ به شما خواهم گفت، صبور باشید و لطفا با دقت مطالعه کنید:

این مقاله درمورد رنگ شیرآلات در دکوراسیون داخلی است؛ مبحث رنگ شناسی از دیرباز مورد مطالعه بوده و همه کم و بیش اتفاق نظر داریم که هر رنگ تاثیر متفاوتی دارد. رنگ‌ها تاثیرات روانی بر روی انسان دارند اما این تنها تاثیر آن‌ها نیست، استفاده از یک سری رنگ‌ها موثر در بزرگ یا کوچک جلوه دادن آن فضاست. ما در این مقاله ابتدا به بررسی چیستی رنگ پرداخته‌ایم سپس رنگ‌ها را بر حسب نوع آن‌ها گروه بندی کرده‌ایم و در آخر به تاثیر هر رنگ و اصول ترکیب و نوع استفاده از آن در دکوراسیون داخلی پرداخته‌ایم.

رنگ چیست؟ رنگ نور است. پرتوهای نور زمانی که به جسمی می‌تابند، آن جسم پرتوها را بازتاب می‌دهد، این بازتاب در چشم بیننده منعکس کننده‌ی رنگِ آن جسم است.

در مدرسه یاد گرفته بودیم که نور خورشید دارای رنگ است و وقتی در آسمان هم نور خورشید باشد و هم باران ببارد، قطرات آب مثل منشور عمل می‌کنند یعنی نور را می‌شکنند و رنگ‌های آن را نمایش می‌دهند. این رنگ‌ها هر کدام دارای طول موج و فرکانس‌های مختلف هستند.

اگر رنگ، نور است پس چرا ما در اجسام رنگ‌هایی را می‌بینیم که جزو رنگ‌های موجود در رنگین کمان نیست؟ مگر اجسام منعکس کننده‌ی پرتوهای نور نیستند؟ پاسخ این است ما سه رنگ اصلی داریم؛ زرد، قرمز و آبی. علت اینکه به این سه رنگ اصلی می‌گویند این است که بقیه‌ی طیف‌های رنگ‌ از ترکیب این سه رنگ ایجاد می‌شوند.

ادامه مطلب
شیرآلات توکار جزیره، ایده آل برای خانه مینیمال

در مبحث رنگ شناسی با چند مفهوم پایه مواجه هستیم که شناخت این مفاهیم برای افراد بی‌اطلاع خالی از لطف نیست:

  • دایره رنگ‌ها یا چرخه رنگ
  • رنگ‌های مکمل
  • رنگ‌های آنالوگ
  • فام (Hue)
  • ارزش (Value)
  • اشباع (Saturation) یا کروما (Chroma)
  • تقابل یا کنتراست (Contrast)
  • رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد

دایره رنگ‌ها: دایره‌ای است که در آن؛ سه رنگ اصلی، رنگ‌های مکمل هر رنگ اصلی و رنگ‌های آنالوگ نمایش داده شده است.

رنگ های مکمل: چنانچه رنگ‌های اصلی را دو به دو با هم ترکیب کنیم، رنگ جدیدی بوجود می‌آید که مکمل آن رنگ ترکیب نشده است.

از ترکیب یک رنگ با مکمل آن رنگ، یک رنگ خنثی را بوجود می‌آید. منظور از رنگ‌های خنثی رنگ‌هایی است که با ترکیب آن‌ها با یک دیگر هیچ کدام بر دیگری غلبه نمی‌کند و رنگی مثل خاکستری یا سیاه را می‌سازند. رنگ‌های مکمل در چشم بیننده نوعی تضاد ایجاد می‌کنند. رنگ مکمل هر رنگ اصلی در دایره رنگ‌ها رو به روی آن رنگ قرار دارد. مثلا مکمل قرمز سبز است یعنی رنگ سبز از ترکیب آبی و زرد بوجود آمده است. اگر رنگ قرمز و سبز را ترکیب کنیم یک رنگ خنثی بدست می‌آید. ترکیب سبز و قرمز را ما در هندوانه هم دیده‌ایم. مکمل آبی نارنجی است یعنی رنگ نارنجی از ترکیب قرمز و زرد بوجود آمده است، مکمل زرد بنفش است یعنی رنگ بنفش از ترکیب کردن قرمز و آبی بوجود آمده است.

رنگ‌های آنالوگ: اگر به دایره رنگ نگاه کنید چند طیف نارنجی، چند طیف سبز، چند طیف آبی و چند طیف بنفش وجود دارد. به این رنگ‌های مشابه، رنگ‌های آنالوگ می‌گویند.

فام (Hue): منظور از فام نوع رنگ است. مانند: سبز، زرد، خاکستری و… هر رنگ یا فام طول موج و درخشش خاص خود را دارد.

ارزش (Value): تعیین کننده‌ی خلوص رنگ است. هر چه در یک رنگ از ترکیبات رنگی تیره مانند خاکستری، مشکی یا ترکیبات روشن مانند سفید استفاده شود بر ارزش یا خلوص آن رنگ تاثیر دارد. ترکیبات رنگی تیره که به یک رنگ اضافه می‌شوند سایه یا Shade نامیده می‌شوند و ترکیبات رنگی روشن که به رنگ اضافه می‌شوند ته رنگ یا Tint نامیده می‌شوند.

اشباع (Saturation) یا کروما (Chroma): شدت درخشندگی یک رنگ را تعریف می‌کند. مقیاسی است که رنگ را در درخشان‌ترین و شدیدترین‌ حالت نشان می‌دهد. اگر saturation یک عکس در یک ویرایشگر عکس زیاد کنیم رنگ‌ها را قوی‌تر و با شدت بیشتری خواهیم دید.

تقابل یا کنتراست (Contrast): به تفاوت دو رنگ کنتراست می‌گویند. اگر ما دو رنگ کاملا متفاوت را که نه مکمل یک دیگرند و نه آنالوگ هستند را در دکوراسیون بکار ببریم کنتراست رنگی ایجاد کرده‌ایم.

ادامه مطلب
انواع شیرآلات آشپزخانه

رنگ‌های گرم و رنگ‌های سرد: رنگ‌ها دارای بار روانی و القا کننده‌ی احساسات متفاوت هستند از این رو در دو دسته بندی رنگ‌هایی که طبع گرم دارند و رنگ‌هایی که طبع سرد دارند، گنجانیده شده‌اند. رنگ‌های گرم ایجادگر حسِ هیجان و انرژی بالاست و حس نزدیکی را افزایش می‌دهند و طیف‌های زرد، نارنجی و قرمز را شامل می‌شوند.

رنگ‌های سرد از طیف‌های سبز و آبی هستند و باعث ایجاد حس طراوت و تازگی هستند و آرام بخش روان هستند.

حال که با مفاهیم و اصطلاحات ابتدایی رنگشناسی آشنا شدیم زمان آن رسیده تا از آن‌ها در دکوراسیون داخلی کمک بگیریم.

ما از شیرآلات بهداشتی در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی استفاده می‌کنیم. شیرآلات آشپزخانه در رنگ‌های طلایی، سفید، مشکی، کروم، رزگلد و برنزی تولید می‌شوند.

رنگ‌های طلایی، مشکی، رزگلد، برنزی زیر محموعه رنگ‌های گرم هستند. استفاده از رنگ‌های گرم در تم اصلی دکوراسیون باعث کوچک‌تر بنظر رسیدن فضا و ایجاد حس تهییج برای ساکنین منزل است البته این تاثیر پذیری از رنگ همانطور که اشاره کردیم زمانی است که تم اصلی ما از رنگ‌های گرم باشد. ممکن است زمینه‌ی اصلی دکوراسیون ما از رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های سرد باشد. چنانچه رنگ غالب در دکوراسیون یک رنگ سرد است می‌توان با انتخاب شیرآلات طلایی، مشکی، رزگلد و برنزی کنتراست رنگی ایجاد کرد. این یک توصیه‌ی کلی بود حال بیایید هر یک از رنگ‌های فوق را بصورت جداگانه بررسی کنیم؛

رنگ طلایی: رنگ طلایی یک رنگ کلاسیک در شیرآلات است که انتخاب آن سلیقه‌ی مخصوص خود را می‌طلبد. اگر این رنگ را انتخاب کرده‌اید احتمالا خواهان ایجاد یک دکوراسیون کلاسیک به سبک اشراف زادگی قرن بیستم بریتانیایی هستید. تزئینات داخلی و اکثر اشیاء از چوب قهوه‌ای هستند که منبت کاری شده‌اند. رنگ طلایی در تزئینات و رنگ چوب قهوه‌ای تم اصلی دکوراسیون را تشکیل می‌دهند مانند کابینت‌های چوبی.

رنگ رزگلد: رنگ رزگلد، رنگ جدیدی است که به عنوان یک رنگ خاص جای خود را میان کسانی که به دنبال استفاده از معماری مدرن در فضای داخلی هستند، باز کرده است. برخلاف رنگ طلایی که نیازمند تجملات است، دکوراسیونی که در آن از رنگ رزگلد استفاده می‌شود، سادگی و خلاقیت می‌طلبد. منظور از سادگی پرهیز از زرق و برق‌های اضافی و در عین حال استفاده از تزئینات جانبی با طراحی منحصر به فرد است. از آنجایی که رزگلد یک رنگ گرم است؛ بهتر است از تم غالب یک رنگ سرد مانند سفید باشد و فضای کلی شلوغ نباشد. چون رنگ‌های گرم فضا را بسته نشان می‌دهند.

رنگ مشکی: رنگ مشکی از ابهت خاصی برخوردار است. استفاده از این رنگ مستلزم رعایت اصولی است که منعکس کننده‌ی ابهت رنگ خود در فضا باشد. اگر انتخاب شما شیرآلات مشکی است باید از تم نقره‌ای یا طلایی و سفید یا طوسی روشن استفاده کنید. علت استفاده از رنگ‌های براق انعکاس نور و جلوگیری از راکد شدن و دلمردگی فضاست.

ادامه مطلب
تاریخچه تولید شیرآلات

رنگ برنزی: رنگ برنزی یکی از انواع رنگ‌های متالیک است که استفاده از آن پتانسیل ایجاد دکوراسیون تلفیقی را دارد. این رنگ دکوراسیون کلاسیک و مدرن را به تعادل می‌رساند. رنگ برنزی می‌تواند تم اصلی باشد اما به شرط اینکه با یک رنگ خنثی یا یک رنگ سرد تلفیق شود تا حس‌ رنگ‌های گرم و سرد را متعادل کند.

رنگ سفید: رنگ شناسان در مورد رنگ نامیدن “سفید” اختلاف نظر دارند، عده‌ای “سفید” را به عدم وجود هیچ رنگی تعبیر کرده‌اند و عده‌ای آن را رنگی خنثی می‌دانند و عده‌ای معتقدند که سفید یک رنگ سرد است که طیف گرم‌تر آن شیری است. استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون دست شما را در انتخاب رنگ و ست کردن باز می‌گذارد، چرا که سفید رنگی است که می‌توان آن را با اکثر رنگ‌ها تلفیق کرد. می‌توان آن را به عنوان تم غالب برگزید یا یک تم ترکیبی که از رنگ دلخواهتان به علاوه سفید تشکیل شده است استفاده کنید. سفید نور را منعکس می‌کند و فضا را روشن‌تر نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید یک آشپزخانه فانتزی داشته باشید می‌توانید از یک شیر ظرفشویی سفید استفاده کنید.

رنگ کروم: این رنگ محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین رنگ شیرآلات است که بصورت مات و براق عرضه می‌شود. فرقی نمی‌کند طراحی داخلی منزل شما مدرن است یا کلاسیک، زیرا این رنگ از شیرآلات جوابگوی شما در هر دو سبک است. می‌خواهید یک آشپزخانه‌ی معمولی یا یک سرویس حمام معمولی با قیمت مناسب داشته باشید؟ این رنگ مناسب همین هدف شماست یا نه می‌خواهید یک فضای مدرن و امروزی در آشپزخانه و سرویس حمام خود داشته باشید؟ باز هم این رنگ جوابگوی شماست.

سخن پایانی: رنگ‌ها و استفاده از ترکیبات رنگی مختلف سلیقه‌ای است اما این به این معنا نیست که برای استفاده از آن‌ها هیچ اصولی وجود ندارد. شما برای استفاده از یک رنگ باید ویژگی‌های آن فضا را در نظر بگیرید. آیا فضای من یک فضای بزرگ است یا کوچک؟ آیا رنگی که به عنوان تم در نظر گرفته‌ام مناسب فضای آشپزخانه، حمام یا سرویس بهداشتی هست؟ البته این سوال‌ها برای زمانی است که شما هنوز اقدام به طراحی فضای داخلی منزل خود نکرده‌اید ممکن است شما قبلا دکوراسیون داخلی این فضاها را انجام داده‌اید و الان فقط می‌خواهید شیرآلات مناسب با آن را تهیه کنید به هر حال قصد و هدف شما هر چه که باشد امیدوارم این نوشته برای شما کاربردی بوده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.