دانستنی ها

دلایل چکه کردن شیرآلات

در این مقاله دلایل چکه کردن شیرآلات یا نشتی شیرآلات را در ۲ نوع عمده شیرآلات یعنی شیرآلات کلاسیک (پیچی-فلکه‌ای) و اهرمی بررسی میکنیم.

 

رفع چکه کردن شیرآلات پیچی:

سریع‌ترین روش رفع چکه کردن آب در این نوع شیرآلات این است که ابتدا واشر را چک کنید و در صورت خراب شدن، آن را با یک واشر جدید تعویض کنید. همچنین اگر مغزی شیر به کلی خراب شده یا هرز شده باشد، باید حتما آن را تعویض نمایید.

چکه کردن آب شیرآلات جزیره

رفع چکه کردن شیرآلات اهرمی:

در تعمیر شیر اهرمی همیشه چکه کردن آب رایج‌ترین مشکل موجود است. در صورت آسیب دیدن کارتریج یا واشر اورینگ (حلقه O)، نشت آب شیرآلات اهرمی اجتناب‌ناپذیر است. حلقه O قطعه‌ای لاستیکی است که روی کارتریج نصب می‌شود. برای تعویض هر دو قسمت باید نخست دسته را جدا کنید. با جایگزین کردن واشر ترک خورده، ممکن است دلایل چکه کردن شیرآلات برطرف شود. اما اگر کارتریج ترک خورده یا فرسوده باشد، جایگزین کردن کارتریج جدید تنها راه ممکن است.

شاید دشوارترین کار تشخیص وجود چکه در زیر سینک و شیرآلات است. چرا که بسیاری از افراد حتی به زیر سینک اصلا نگاه نمی کنند. از آنجایی که چکه ها به کف نفوذ می کنند، می توانند خسارت زیادی را وارد کنند.

دلایل چکه کردن آب در زیر سینک می تواند شل بودن اتصالات آب و یا شل بودن لوله فاضلاب یا زانویی متصل به سینک باشد.

مراحل عیب یابی

در صورتی که یکی از مهره ها را به خوبی سفت نکرده باشید (یا هر دو مهره را)، با موضوع نشتی و چکه کردن آب از محل اتصال شیر به لوله کشی روبرو خواهید شد. در این حالت به طور غالب نشتی از بخش ورودی لوله یعنی جایی که به دیوار مماس شده، اتفاق می افتد و با ردیابی آن، می توانید متوجه علت نشتی و چکه کردن آب شوید.

اگر که مهره ها را سفت کرده و از عملکرد صحیح واشر نیز مطمئن شدید، حال باید نشتی متوقف شود. اما اگر مشاهده کردید که همچنان نشتی از همان قسمت وجود دارد، احتمالان اورینگ میان دنده چپ و تنه به پایان عمر مفید خود رسیده یا به هر علتی ایراد پیدا کرده است.

رسیدگی به دلایل چکه کردن شیرآلات امر بسیار مهمی است که میتواند در  صرفه جویی مصرف آب نقش مهمی داشته باشد.

Back to list

One thought on “دلایل چکه کردن شیرآلات

  1. abasimehdi14 گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *