آموزشی ها, دانستنی ها

علل صدا دادن شیرآلات خانه چیست؟

احتمال دارد شیرآلات خانه دچار صدا شوند. صداهای شیرآلات حالات متفاوتی دارد اما سر و صدای اضافه برای شیرالات غیر عادی بوده و باید به مشکل آن توجه شود. برای بررسی علل صدا دادن شیرآلات خانه تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

شیرها با جریان آب در حالت کلی صدای کمی تولید می‌نمایند، اما چنانچه صداهایی مانند سوت و یا اصوات بلند به گوش‌تان خورد، ممکن است از خود شیر و یا لوله‌های آب منزل شما باشد. در خیلی از موارد این صداها بدلیل مشکل واشر لاستیکی می‌باشد.

وقتی زمان طولانی از استفاده شیرها بگذرد، به تدریج دچار مسطح شدن لاستیک خواهند شد و این مورد منجر به ایجاد صدای ناخواسته می‌شود. معمولا این صدا مانند سوت است و گوش را اذیت می‌کند.

کارتریج: علل صدا دادن شیرآلات خانه

یکی از مهم‌ترین اجزای شیرآلات، مغزی یا کارتریج می‌باشد. نقش اصلی این قسمت قطع و وصل کردن آب و همینطور تغییر فشار جریان آن است.

میزان گرمی و سردی آب نیز از طریق ترکیب آب دو لوله سرد و گرم انجام می‌شود. کاربر با تغییر جهت اهرم شیرآلات می‌تواند به دمای دلخواه خود دست پیدا کند.

چنانچه مغزی شل شود و به صورت دقیق روی جای خود قرار نگیرد، سر و صدای ناخواسته تولید می‌کند. برای حل این مشکل ابتدا باید آب را از شیر فلکه قطع کرده و بعد شیر آب را جدا نمایید و با آچار آلن پیچ قسمت داخلی شیر را باز کنید تا به بخش داخلی آن برسید.

پس از برداشتن پوشش روی مغزی، مهره نگهدارنده آن را با آچار فرانسه باز کرده و کارتریج را بیرون آورید. محل نصب مغزی را تمیز کنید تا رسوب‌هایی مانند آهک در آن باقی نماند.

سپس کارتریج را مجدد در جای خود قرار داده و چک کنید که بالای آن صاف باشد. مهره نگهدارنده مغزی را بسته و زیاد آن را محکم نکنید تا به آن آسیب وارد نشود.

اگر پس از انجام این مراحل باز هم شیر صدا می‌دهد و مشکل باز هم از کارتریج باشد، بنابراین نیاز است تا کارتریج را تعویض نمایید.

لوله‌کشی آب: علل صدا دادن شیرآلات خانه

اگر صدای غیر عادی از شیرآلات خانه خود می‌شنوید، شاید منشا آن در لوله‌کشی باشد. در اکثر مواقع صدای اضافی لوله‌ها قابل تشخیص است اما چنانچه این صدا از شیر شنیده شود، در تشخیص منشا آن دچار خطا می‌شویم.

صدای لوله‌کشی آب اگر کم باشد طبیعی بوده اما چنانچه این صدا از حد طبیعی بالاتر رود، نشان دهنده مشکل و خرابی است. اگر به موقع برای برطرف نمودن مشکل اقدام نکنید، ابعاد آن بزرگ‌تر خواهد شد.

لازم به ذکر است که لوله‌کشی و تعمیرات آن مانند موضوع شیرآلات مبحثی تخصصی بوده و باید رفع این مشکل را به کارشناس مربوطه سپرد. برای بر طرف نمودن علل صدا دادن شیرآلات خانه می‌توانید با مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

صدای غیر عادی وقتی که شیرآلات بسته‌اند

چنانچه در زمان بسته بودن همه شیرها صدایی شنیدید، شاید این صدا بدلیل مشکل در پکیج یا آب‌گرم‌کن شما باشد. آب‌های دارای مواد معدنی موجب رسوب می‌شوند. وقتی هوا به صورت حباب‌های مختلف از رسوب‌های مخزن پکیج رها گردند، صدا تولید می‌کنند.

برای حل این مشکل شخصا اقدام نکنید و با نمایندگی پکیج خود تماس بگیرید تا برای برطرف نمودن این مسئله در محل حاضر شوند.

صدای تق‌تق لوله‌کشی

یکی از شکل‌های سر و صدای لوله‌کشی آب مربوط به زمانی است که شیر آب گرم را باز کنیم و صدای تق‌تق از لوله‌کشی شنیده شود. در این حالت احتمال دارد که لوله‌های پلیمری به صورت نادرستی نصب شده باشند. همچنین در بناهایی که از لوله‌های پلیمری استفاده شده است، این اتفاق رایج می‌باشد.

لوله‌های پلیمری در قیاس با نوع فلزی برتری‌های بیشتری دارد اما هنگامی که دمای آب خیلی بالا باشد، مقاومت این لوله‌ها کم شده و به همین سبب این لوله‌ها باید عایق‌بندی مناسب شوند. علاوه بر آن باید برای اطراف آنها فضای مناسبی را در نظر گرفت تا وقتی لوله منبسط می‌شود، محیط لوله تنگ نباشد.

اگر برای لوله‌های پلیمری فضای کافی پیش‌بینی نشده باشد و عایق‌بندی به صورت درست انجام نشود، در زمان باز کردن شیر آب گرم صدای تق‌تق ایجاد می‌شود.

سخن نهایی

در این مقاله علل صدا دادن شیرآلات خانه بررسی شد و همانطور که گفتیم بهتر است برای حل این مشکل به متخصص مراجعه نمایید. همچنین شما می‌توانید برای رفع صدای شیر منزل خود با ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *